0322-28 50 05 Öppet dygnet runt
Hem / Platser / Vårgårda / Kyrkor / Lena kyrka

Lena kyrka

Lena kyrka i Vårgårda

Beskrivningen av platsen har inhämtats in från publika källor vid de tillfällen som denna dokumenterats. Informationen kan därför vara fel eller ha ändrats sedan dess. Om så är fallet, vänligen meddela oss på [email protected]

Platsinformation

  • 300 platser

Veckoschema begravningstider

Våra rådgivare hjälper dig med begravning i Vårgårda

Vi vet att du har många frågor just nu. Vad kostar det, hur väljer jag plats, vem gör vad och vad måste jag göra själv? Vi hjälper dig genom den svåra tiden som en begravning innebär.

Den tidstypiska vita empirekyrkan uppfördes 1835 som gemensam gudstjänstlokal för Lena, Bergstena och Fullestads socknar.
Interiören är ljus och enkel. Altararrangemanget med mantelkors i en absid är idag sällan bevarat i tidens kyrkorum. Bänkarna tillkom 1909 och är ritade av den kände nationalromantiske arkitekten Torben Grut. Orgeln är ett modernt tillskott från 1957 som väl harmonierar med arkitekturen.