Stenbrohults kyrka
Stenbrohults kyrka i Älmhult
Beskrivningen av platsen har inhämtats in från publika källor vid de tillfällen som denna dokumenterats. Informationen kan därför vara fel eller ha ändrats sedan dess. Om så är fallet, vänligen meddela oss på [email protected]
Platsinformation
- Handikappanpassad byggnad
- Toalett
- Teleslinga
Våra rådgivare hjälper dig med begravning i Älmhult
Vi vet att du har många frågor just nu. Vad kostar det, hur väljer jag plats, vem gör vad och vad måste jag göra själv? Vi hjälper dig genom den svåra tiden som en begravning innebär.
Stenbrohults kyrka ligger i Stenbrohults församling vid Möckelns strand. Kyrkan är ljus och rymlig med en smakfull färgsättning. Gudstjänst firas så gott som varje helgdag. Carl von Linnés far och bror har båda varit präster i församlingen. Den första kyrkan byggdes troligen på 1300-talet, men har fått lämna plats för den nya som byggdes 1828-30.